Չափորոշիչներ
|
Ցածր 1--5
|
Միջին 6--8
|
Բարձր 9-10
|
Աոաջադրանքի կատարում
|
Աոաջադրանքը կատարում են որոշ չափով
|
Աոաջադրանքը կատարում են լավ
|
Պատասխանները շատ հստակ են ու գերազանց
|
Բաոերի բացատրում ւ օգտագործում
|
Կարողանում են որոշ չափով բաոեր բացատրել
|
Գիտեն բաոերի բացատրությունը
|
Գերազանց գիտեն բոլոր բաոերի բացատրությունը ւ հստակ ու գրագետ օգտագործում են
|
Դասի մտքի վերլուծություն
|
Հասկացել են դասի միտքը
|
Լավ են հասկացել դասի միտքքը
|
Գերազանց վերլուծում ւ բացատրում են
դասի միտքը
|
Պաստաոի պատրաստում
|
Կարողանում են պաստաո պատրաստել
|
Լավ է ստացվել պատրաստած պաստաոը
|
Շատ հաջող է ստացվել պատրաստած պաստաոը,որովհետւ օգտագործել են դիդակտիկ պարագաներ:
|
მასწავლებლის ბლოგი
Wednesday, April 18, 2012
შეფასების რიბრიკა
გაკვეთილის გეგმა
Ա ռարկան
|
Հայոց լեզու
|
Դասի թեման
|
Մ Գոշի առակները
,,ՈՒղտատերն ու իր ուղտը,,
|
Դասարան
|
4-րդ դասարան
|
ՈՒսուցիչ
|
Սաիդա Կարապետյան
|
Աշակերտների քանակը
|
18-աշակերտ
|
Դասի տւողությունը
|
40 -րոպե
|
Դասի նպատակը
|
Պատկերացում տալ ուղտատիրոջ խելքի ւ հնարամիտության մասին:
|
Դասի ընթացքը
|
1-կազմակերպչական մաս:
Ը նթացքը---աշակերտներին ծանոթացնել հեղինակի կյանքի ւ գործունեթյան հետ:Տալ պատկերացում
նշված առակի հերոսների մասին:Բացատրել աոակի գաղափարական բովանդակության մասին, որ որքան էլ կենդանիները
լինեն խելացի ու բանիմաց, միւնույն է մարդիկ
կարողանում են նրանց հետ գտնել ընդանուր լէզու ւ աշխատեցնել ի 0գուտ իրենց:Քանի
որ միայն մարդկանց է հատուկ մտածել բանականությամբ:Երկու աշակերտի աոաջարկել կարդալ
դերերով:Նրանցից մեկին հանձնարարել ուղտատիրոջ դերով կարդալ, իսկ մյուսին՝ ուղտի:Հետւում
եմ , որպեսզի կարդան համապատասխան կետադրական նշաններով,պահպանեն ընթերցանությա աոոգանությունը:Աշխատանք
տանել բանավոր խոսքի զարգացման վերաբերյալ:Աշխատանքային տետրերի միջից ընտրել հոմանիմշ-հականիշների
վարժություններ ւ գրել:
|
Ակտիվությունը
|
Լինել շրջահայաց ւ ամբողջ դասարանը ներգրավել դասին : Խրախուսել ակտիվներին, մասնակից դարձնել պասսիվներին:
|
Դիդակտիկ պարագաներ
|
Ունենալ կենդանիների նկարներ՝ ընտանի ւ վայրի, բացատրել յուրաքանչյուրի դերի
ու նշանակության մասին:
|
Գ նահատումը
|
Ստուգել յուրաքանչյուր աշակերտի ունակությունը,
գնահատել բալային սիստեմով:Խրախուսել ամբողջ դասարանին :
|
Տնային աշխատանք
|
Հանձնարարել դասը սովորել պատմել, կարդալ այլ աոակներ նշված հեղինակից:Գրել վարժություններ՝
աշխատանքային տետրերի միջից:
|
Դասի արդյունքը
|
Հասել եմ նպատակիս:Դասն անցավ հետաքրքիր ու հասկանալի:Դա երւում էր աշակերտների
ակտիվությունից:
|
სასწავლო პროექტი
Նախագծի անվանումը- Հոմանիշ և
հականիշ բաոեր
Դասարանը - 4-րդ
Աշակերտների քանակը - 16
Տևողությունը - 2-դասաժամ
Նպատակը - Տալ
հստակ պատկերացում տվյալ բաոերի գրության, ուղղագրության,կազմության և նշանակության
մասին:Բերել օրինակներ՝ դուստր-որդի, համերաշխ-անհաշտ,
արագ-դանդաղ, ջանասեր-ծույլ և այլ բաոեր:Նշված
բաոազույգերը օգտագործել նախադասությունների մեջ,ինչպես նաև կազմել բաոակապակցություններ: Աշակերտներին հնարավորություն
տալ աշխատել զույգերով, հետևել դասի ճիշտ ընթացքին՝խրախուսել ակտիվներին,դասին մասնակից
դարձնել պասսիվներին:Այնուհետև աոաջարկում եմ կազմակերպել մրցակցություն աոաջին և երկրորդ շարքերի միջև՝գրատախտակին
գրել որևիցե բաո , հաջորդ աշակերտը գրելու է դրա հականիշը:Որ շարքը արագ կատարեց վարժությունը,նա
էլ կհամարվի հաղթող:Դասի վերջում կարդալ Հովհաննես Թումանյանի «Անխելքն ու խելացին» հեքիաթը:Կարդալուց հետո աշակերտներին հանձնարարել
տանը հորինել նմանատիպ մի պատմություն ՝ օգտագործելով
որքան հնարավոր է շատ հոմանիշների և հականիշների զույգեր:
Արդյունքը - Տվյալ նպատակը կիրաոելով աշակերտները ձեոք կբերեն հստակ, տպավորիչ, լրացուցիչ գիտելիքներ
տվյալ թեմայի վերաբերյալ:
Գնահատումը - Գնահատել
բալերով
Նախագծի հեղինակը - Սաիդա
Կարապետյան
Էլեկտրոնային հասցեն—saidakarapetyan@gmail.com
Subscribe to:
Posts (Atom)