Ա ռարկան
|
Հայոց լեզու
|
Դասի թեման
|
Մ Գոշի առակները
,,ՈՒղտատերն ու իր ուղտը,,
|
Դասարան
|
4-րդ դասարան
|
ՈՒսուցիչ
|
Սաիդա Կարապետյան
|
Աշակերտների քանակը
|
18-աշակերտ
|
Դասի տւողությունը
|
40 -րոպե
|
Դասի նպատակը
|
Պատկերացում տալ ուղտատիրոջ խելքի ւ հնարամիտության մասին:
|
Դասի ընթացքը
|
1-կազմակերպչական մաս:
Ը նթացքը---աշակերտներին ծանոթացնել հեղինակի կյանքի ւ գործունեթյան հետ:Տալ պատկերացում
նշված առակի հերոսների մասին:Բացատրել աոակի գաղափարական բովանդակության մասին, որ որքան էլ կենդանիները
լինեն խելացի ու բանիմաց, միւնույն է մարդիկ
կարողանում են նրանց հետ գտնել ընդանուր լէզու ւ աշխատեցնել ի 0գուտ իրենց:Քանի
որ միայն մարդկանց է հատուկ մտածել բանականությամբ:Երկու աշակերտի աոաջարկել կարդալ
դերերով:Նրանցից մեկին հանձնարարել ուղտատիրոջ դերով կարդալ, իսկ մյուսին՝ ուղտի:Հետւում
եմ , որպեսզի կարդան համապատասխան կետադրական նշաններով,պահպանեն ընթերցանությա աոոգանությունը:Աշխատանք
տանել բանավոր խոսքի զարգացման վերաբերյալ:Աշխատանքային տետրերի միջից ընտրել հոմանիմշ-հականիշների
վարժություններ ւ գրել:
|
Ակտիվությունը
|
Լինել շրջահայաց ւ ամբողջ դասարանը ներգրավել դասին : Խրախուսել ակտիվներին, մասնակից դարձնել պասսիվներին:
|
Դիդակտիկ պարագաներ
|
Ունենալ կենդանիների նկարներ՝ ընտանի ւ վայրի, բացատրել յուրաքանչյուրի դերի
ու նշանակության մասին:
|
Գ նահատումը
|
Ստուգել յուրաքանչյուր աշակերտի ունակությունը,
գնահատել բալային սիստեմով:Խրախուսել ամբողջ դասարանին :
|
Տնային աշխատանք
|
Հանձնարարել դասը սովորել պատմել, կարդալ այլ աոակներ նշված հեղինակից:Գրել վարժություններ՝
աշխատանքային տետրերի միջից:
|
Դասի արդյունքը
|
Հասել եմ նպատակիս:Դասն անցավ հետաքրքիր ու հասկանալի:Դա երւում էր աշակերտների
ակտիվությունից:
|
Wednesday, April 18, 2012
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment